Programy aktywizacyjne i projekty urzędu

Projekt pn. Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie ełckim (III)

Powiatowy Urząd Pracy w Ełku informuje, iż od 01.01.2025 r. realizowany jest projekt pn. Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie ełckim (III), współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027 w ramach Priorytetu 7 Rynek Pracy, Działanie 7. 1 Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych – PUP.

Okres realizacji projektu: 01.01.2025 r. – 31.05.2026 r.

Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia 380 osób bezrobotnych z powiatu ełckiego.


W ramach projektu realizowane są następujące formy wsparcia:

  • pośrednictwo pracy lub poradnictwo/doradztwo zawodowe

Każdej osobie uczestniczącej w projekcie zostanie opracowany lub zaktualizowany Indywidualny Plan Działania oraz wybrana, adekwatna do jej sytuacji, potrzeb i możliwości, forma wsparcia.

  •  staże

Osoba bezrobotna, która zostanie skierowana na staż poszerzy posiadane lub nabędzie nowe umiejętności i doświadczenie zawodowe, a po zakończeniu stażu zgodnie z zaplanowaną dla niej ścieżką otrzyma zaświadczenie o odbyciu stażu.

  •  prace interwencyjne

Osoba bezrobotna, która zostanie skierowana na prace interwencyjne podejmie zatrudnienie w ramach umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na okres refundacji – do 6 miesięcy, w trakcie których pracodawca będzie otrzymywał refundacje części kosztów wynagrodzenia wypłacanego takiemu pracownikowi, a po okresie refundacji osoba bezrobotna będzie zatrudniona na okres co najmniej 3 miesięcy.

  •  jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Osoba bezrobotna, która otrzyma jednorazowe środki na podjęcie działalności będzie prowadzić działalność przez okres co najmniej 12 miesięcy.

  •  refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy

Osoba bezrobotna, która zostanie skierowana do zatrudnienia na utworzonym lub doposażonym stanowisku w ramach refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy podejmie zatrudnienie w ramach umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu na okres 24 miesięcy.

  •  szkolenia indywidualne

Osoba bezrobotna, która zostanie skierowana na szkolenie, po jego ukończeniu nabędzie kompetencje bądź podniesie lub uzyska kwalifikacje, które umożliwią podjęcie zatrudnienia.

  •  bony na zasiedlenie

Osoby młode, które otrzymają bon na zasiedlenie, podejmą zatrudnienie lub rozpoczną prowadzić działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy.

  • refundacja kosztów wynagrodzeń podmiotom prowadzącym DPS lub jednostkom organizacyjnym wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zatrudniającym skierowane osoby bezrobotne

Osoba bezrobotna, która zostanie skierowana na stanowisko w podmiocie prowadzącym Dom Pomocy Społecznej zwanym dalej „podmiotem prowadzącym DPS” lub w jednostce organizacyjnej wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zwanej dalej „jednostką organizacyjną WRiPZ” podejmie zatrudnienie w ramach umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na okres refundacji tj. do 12 miesięcy, w trakcie których pracodawca będzie otrzymywał refundacje, w wysokości uprzednio uzgodnionej w umowie, części albo całości kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanego pracownika.

 

Wyżej wymienione formy wsparcia będą udzielane w sposób i na zasadach określonych w Ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Projekt skierowany do osób bezrobotnych i poszukujących pracy zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ełku zwłaszcza tych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, w tym:

  • do osób młodych w wieku 18 – 29 lat,  zwłaszcza tych, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu - tzw. osoby z kategorii NEET,
  • osób w wieku 30 lat i więcej, należącej do jednej z następujących grup:
  • z niepełnosprawnościami,
  • długotrwale bezrobotnych
  • powyżej 50 roku życia, w tym w wieku 55 lat i powyżej,
  • o niskich kwalifikacjach,
  • kobiet.

Osoby w wieku 18-29 lat to osoby, które w dniu rozpoczęcia udziału w projekcie miały ukończone 18 lat i nie ukończyły 30 lat, tj. do dnia poprzedzającego dzień 30 urodzin.

 

Osoby z kategorii NEET to osoby, które łącznie spełniają trzy następujące warunki:

  • nie pracują (są zarejestrowane jako osoby bezrobotne);
  • nie kształcą się (nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym albo zaniedbują obowiązek szkolny lub nauki). Kształcenie formalne w trybie stacjonarnym rozumiane jest jako kształcenie w systemie szkolnym na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych, jak również kształcenie na poziomie wyższym w formie studiów wyższych lub doktoranckich realizowanych w trybie dziennym;
  • nie szkolą się (w okresie ostatnich 4 tygodni nie uczestniczyły w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy, finansowanych ze środków publicznych).

 

Osoby długotrwale bezrobotne to osoby bezrobotne pozostające w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych.

Osoby o niskich kwalifikacjach to osoby posiadające wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie, czyli osoby z wykształceniem podstawowym/niepełnym podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym lub ponadpodstawowym (do poziomu szkoły średniej lub zasadniczej zawodowej).

Wsparcie dla osób młodych do 29 roku życia pozostających bez zatrudnienia jest udzielane w projekcie zgodnie ze standardami określonymi w „Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce, Aktualizacja 2022” tzn.:

  1. w ciągu 4 miesięcy osobom młodym zostanie zapewniona wysokiej jakości oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu, lub stażu. Przy czym okres 4 miesięcy, w ciągu których należy udzielić wsparcia liczony jest od dnia przystąpienia do projektu;
  2. udział w projekcie osób w wieku 18 – 29 lat jest poprzedzony oceną umiejętności cyfrowych.

W ramach projektu dokonywana jest ocena i w razie potrzeby uzupełnienie umiejętności cyfrowych osób młodych;

  1. nacisk powinien zostać położony na umiejętności cyfrowe, umiejętności niezbędne do pracy w sektorze zielonej gospodarki, umiejętności niezbędne z punktu widzenia inteligentnych specjalizacji województwa (tj. ekonomia wody, żywności wysokiej jakości, drewno i meblarstwo oraz zdrowe życie), umiejętności niezbędne w zawodach związanych z usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi.

Rezultaty projektu:

  • podjęcie zatrudnienia lub działalności gospodarczej przez 228 uczestniczek/-ków projektu
  • uzyskanie kwalifikacji lub nabycie kompetencji przez 15 uczestniczek/-ków projektu

Całkowita wartość projektu:  7 105 236,90 zł, z czego:

  • dofinansowanie z UE wynosi 6 039 451,35 zł
  • dofinansowanie z wkładu krajowego wynosi  1 065 785,55 zł.

Informacje o poszczególnych formach wsparcia:

  •  pośrednictwo pracy lub poradnictwo/doradztwo zawodowe
  •  staże /tel. 87 629 02 30,
  •  prace interwencyjne /tel. 87 629 02 12,
  •  dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej /tel. 87 629 02 28,
  •  refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy /tel. 87 629 02 28,
  •  szkolenia indywidualne /tel. 87 629 02 29,
  •  bony na zasiedlenie /tel. 87 629 02 30,
  •  refundacje podmiotom prowadzącym DPS lub jednostkom organizacyjnym WRiPZ /tel. 87 629 02 28

Informacje o projekcie: /tel. 87 629 02 10

#FunduszeEuropejskie

Uczestnicy projektu mają możliwość zgłaszania podejrzenia o niezgodności projektu (operacji lub działań Powiatu Ełckiego/Powiatowego Urzędu Pracy w Ełku) z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku 13 grudnia 2006 r. do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie oraz Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 


Projekt dofinansowano ze środków Funduszu Pracy

 

Załączniki

FE-plakat-A3-programy-regionalne
FE-plakat-A3-programy-regionalne.pdf 93 KB
Klauzula Informacyjna RODO
Klauzula Informacyjna RODO.pdf 397 KB